Mobile Site You Are Here >  >  >  > Northern League


Northern League (A) Encyclopedia and History

League History in Other Classifications

Year Tm
2010 Ind Fargo-Moorhead Redhawks, Gary SouthShore RailCats, Joliet JackHammers, Kansas City T-Bones, Lake County Fielders, Rockford RiverHawks, Schaumburg Flyers, Winnipeg Goldeyes
2009 Ind Fargo-Moorhead Redhawks, Gary SouthShore RailCats, Joliet JackHammers, Kansas City T-Bones, Schaumburg Flyers, Winnipeg Goldeyes
2008 Ind Fargo-Moorhead Redhawks, Gary SouthShore RailCats, Joliet JackHammers, Kansas City T-Bones, Schaumburg Flyers, Winnipeg Goldeyes
2007 Ind Calgary Vipers, Edmonton Cracker-Cats, Fargo-Moorhead Redhawks, Gary Southshore Railcats, Joliet Jackhammers, Kansas City T-Bones, Schaumburg Flyers, Winnipeg Goldeyes
2006 Ind Calgary Vipers, Edmonton Cracker-Cats, Fargo-Moorhead Redhawks, Gary Southshore Railcats, Joliet Jackhammers, Kansas City T-Bones, Schaumburg Flyers, Winnipeg Goldeyes
2005 Ind Calgary Vipers, Edmonton Cracker-Cats, Fargo-Moorhead Redhawks, Gary Southshore Railcats, Joliet Jackhammers, Kansas City T-Bones, Lincoln Saltdogs, Schaumburg Flyers,
Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
2004 Ind Fargo-Moorhead Redhawks, Gary Southshore Railcats, Joliet Jackhammers, Kansas City T-Bones, Lincoln Saltdogs, Schaumburg Flyers, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries,
St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
2003 Ind Fargo-Moorhead Redhawks, Gary Southshore Railcats, Joliet Jackhammers, Kansas City T-Bones, Lincoln Saltdogs, Schaumburg Flyers, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries,
St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
2002 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Redhawks, Gary Southshore Railcats, Joliet Jackhammers, Lincoln Saltdogs, Schaumburg Flyers, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries,
St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
2001 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Redhawks, Lincoln Saltdogs, Schaumburg Flyers, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
2000 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Redhawks, Madison Black Wolf, Schaumburg Flyers, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
1999 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Redhawks, Madison Black Wolf, Schaumburg Flyers, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Winnipeg Goldeyes
1998 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Redhawks, Madison Black Wolf, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Thunder Bay Whiskey Jacks, Winnipeg Goldeyes
1997 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Red Hawks, Madison Black Wolf, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Thunder Bay Whiskey Jacks, Winnipeg Goldeyes
1996 Ind Duluth-Superior Dukes, Fargo-Moorhead Red Hawks, Madison Black Wolf, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Thunder Bay Whiskey Jacks, Winnipeg Goldeyes
1995 Ind Duluth-Superior Dukes, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Thunder Bay Whiskey Jacks, Winnipeg Goldeyes
1994 Ind Duluth-Superior Dukes, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Thunder Bay Whiskey Jacks, Winnipeg Goldeyes
1993 Ind Duluth-Superior Dukes, Rochester Aces, Sioux City Explorers, Sioux Falls Canaries, St. Paul Saints, Thunder Bay Whiskey Jacks
1971 A- Aberdeen Pheasants, Sioux Falls Packers, St. Cloud Rox, Watertown Expos
1970 A- Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Huron Cubs, Sioux Falls Packers, St. Cloud Rox, Watertown Expos
1969 A- Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Huron Cubs, Sioux Falls Packers, St. Cloud Rox, Winnipeg Goldeyes
1968 A- Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Huron Phillies, Mankato Mets, Sioux Falls Packers, St. Cloud Rox
1967 A- Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Huron Phillies, Mankato Mets, Sioux Falls Packers, St. Cloud Rox
1966 A- Aberdeen Pheasants, Bismarck-Mandan Pards, Duluth-Superior Dukes, Huron Phillies, Sioux Falls Packers, St. Cloud Rox
1962 C Aberdeen Pheasants, Bismarck-Mandan Pards, Duluth-Superior Dukes, Eau Claire Braves, Grand Forks Chiefs, Minot Mallards, St. Cloud Rox, Winnipeg Goldeyes
1961 C Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Eau Claire Braves, Grand Forks Chiefs, St. Cloud Rox, Winnipeg Goldeyes
1960 C Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Minot Mallards, St. Cloud Rox, Winnipeg Goldeyes
1959 C Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior Dukes, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Minot Mallards, St. Cloud Rox, Winnipeg Goldeyes
1958 C Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior White Sox, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Minot Mallards, St. Cloud Rox, Winnipeg Goldeyes
1957 C Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior White Sox, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, St. Cloud Rox, Wausau Lumberjacks, Winnipeg Goldeyes
1956 C Aberdeen Pheasants, Duluth-Superior White Sox, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, St. Cloud Rox, Wausau Lumberjacks, Winnipeg Goldeyes
1955 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, St. Cloud Rox, Superior Blues, Winnipeg Goldeyes
1954 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Braves, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, St. Cloud Rox, Superior Blues, Winnipeg Goldeyes
1953 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1952 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1951 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1950 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1949 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1948 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1947 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1946 C Aberdeen Pheasants, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, St. Cloud Rox, Superior Blues
1942 C Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Sioux Falls Canaries, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1941 C Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1940 D Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1939 D Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1938 D Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1937 D Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Jamestown Jimmies, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1936 D Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Jamestown Jimmies, Superior Blues, Wausau Timberjacks, Winnipeg Maroons
1935 D Brainerd Blues, Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Superior Blues, Winnipeg Maroons
1934 D Brainerd-Little Falls Muskies, Crookston Pirates, Duluth Dukes, Eau Claire Bears, Fargo-Moorhead Twins, Grand Forks Chiefs, Superior Blues, Winnipeg Maroons
1933 D Brainerd Muskies/Brandon Grays, Crookston Pirates, East Grand Forks Colts, Eau Claire Cardinals, Fargo-Moorhead Twins, Superior Blues, Winnipeg Maroons
1917 D Fargo-Moorhead Graingrowers, Minot Why Nots, Warren Wanderers, Winnipeg Maroons
1916 C Duluth White Sox, Fargo-Moorhead Graingrowers, Fort William-Port Arthur Canadians, Superior Red Sox, Virginia Ore Diggers, Winnipeg Maroons
1915 C Duluth White Sox, Fargo-Moorhead Graingrowers, Fort William-Port Arthur Canucks, Grand Forks Flickertails, St. Boniface Saints/Bonnies, Superior Red Sox, Virginia Ore Diggers, Winnipeg Maroons
1914 C Duluth White Sox, Fargo-Moorhead Graingrowers, Fort William-Port Arthur Canucks, Grand Forks Flickertails, Superior Red Sox, Virginia Ore Diggers, Winnipeg Maroons, Winona Pirates
1913 C Duluth White Sox, Grand Forks Flickertails, Minneapolis, St. Paul Millers/La Crosse Colts, Superior Red Sox, Virginia Ore Diggers, Winnipeg Maroons, Winona Pirates
1908 D Brandon Angels, Duluth White Sox, Fargo Browns, Winnipeg Maroons
1905 D Crookston Crooks, Duluth White Sox, Fargo, Grand Forks Forkers, St. Cloud-Brainerd/Superior Longshoremen, Winnipeg Maroons
1904 D Crookston Crooks, Duluth White Sox, Fargo, Grand Forks Forkers, Superior Longshoremen, Winnipeg Maroons
1903 D Crookston Crooks, Duluth Cardinals, Fargo, Grand Forks Forkers, Superior Longshoremen, Winnipeg Maroons
1902 Ind Cavalier, Crookston Crooks, Devil's Lake, Fargo, Grand Forks, Winnipeg